Bilecik Valiliği
Bilecik Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bilecik Valiliği
Bilecik Valiliği
ALO 181 ile ilgili Haberler

Haber11.net sitesinde yayınlanan haber.

 


BİLECİK’TE ALO 181 HATTI KULLANIMI YÜZDE 350 ARTTI
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hizmete sunmuş olduğu, vatandaşların İl Müdürlüğüne ve Bakanlığa gitmelerine gerek kalmadan, Bakanlıkla birebir iletişim kurmasını sağlayan, ALO 181 hattı yoğun talep görmeye devam ediyor. Bilecik’te ALO 181 hattına başvurularda geçen yıla göre % 350 artış kaydedildi.
Konuya ilişkin olarak Bilecik Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “ALO 181 hattımıza, İlimizden 2013 yılında 58 başvuru olurken, 2014 yılının ilk 8 ayında 135 başvuru olmak üzere toplam 193 başvuru yapılmıştır. ALO 181 hattımıza gelen çağrılardan 116 adedi bilgi içerikli olup 69 adet şikayet ve 8 adet ihbar telefonu alınmıştır. Gelen ihbar ve şikayetler, işin mahiyetine göre anında veya izleyerek takip edilmek suretiyle 15 gün içerisinde değerlendirilmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır.
Aldığımız 193 çağrının konularına göre dağılımında ise ilk sırayı 101 çağrı ile Çevre Yönetimi oluşturmaktadır. 2. Sırada 58 çağrı ile Kentsel Dönüşüm konuları bulunmakta olup ÇED çalışmaları ile ilgili 29, Mesleki Hizmetler ile ilgili konularda 3 ve Yapı Denetimi çalışmaları ile Mekansal Planlama konularında da birer çağrı gelmiştir.
EN FAZLA BİLGİ EDİNME KONUSU KENTSEL DÖNÜŞÜM
ALO 181 hattımıza gelen çağrılardan 116 adedi bilgi edinme içerikli olup; bunlardan 58 çağrıyı Kentsel Dönüşüm hakkındaki sorular oluşturdu. Bunlardan da alt konularına göre ilk sırayı 20 şer çağrı ile Kentsel Dönüşümde riskli yapı ve riskli alan oluşturdu.
En fazla şikayet konusu olarak 29 çağrı ile Gürültü şikayetleri ilk sırada yer aldı. 9 şikayet ile çevre kirliliği ikinci sırada yer alırken yine en fazla ihbar çağrısının konusu gürültü kirliliği oldu.
VATANDAŞ ALO 181 DEN MEMNUN
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ALO 181 hattı memnuniyet anketinin İlimizde yapılan sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat AKAT’tan alınan bilgiye göre, 2013 yılında Bilecik İlinde vatandaşlarımızın ALO 181 hattından memnuniyet oranı % 83,33 iken 2014 yılının ilk 8 ayında bu oran % 92,3’e ulaşmıştır. Ayrıca 2013 yılında ALO 181 hattını arayanlardan % 8,33’üne ulaşılamamış, % 8,33 ‘ü ise memnun kalmamıştır. 2014 yılının ilk 8 ayında ise ulaşılamayan vatandaşlarımızın oranı % 5,76’ya gerilerken, ALO 181 hattımızdan memnun kalmayan vatandaşlarımızın oranı da % 1,92’ ye gerilemiştir.
ALO 181 hattının, 7 gün 24 saat hizmet verdiğini belirten İl Müdürü Murat AKAT, gelen çağrının ALO 181 merkezine yapıldığını, arayan kişinin kimlik bilgilerinin çağrı merkezi tarafından alındığını, İl Müdürlüğüne anında yönlendirildiğini ve yönlendirildiğinde kesinlikle arayan vatandaşımızın kimlik bilgilerinin iletilmediği, bunun yerine sadece çağrı numarası, çağrı konusu ve içeriğinin bildirildiğini ve resmi olarak işlem gördüğünü belirtti.
AKAT ayrıca, gelen çağrıların mahiyetine göre bazen en kısa, bazen de en uygun zamanda işlem yapıldığını ve en geç 15 gün içinde gereğinin yapılarak çağrı merkezine geri dönüş yaptıklarını ve çağrı merkezinin de vatandaşlarımıza geri bildirim yaptığını söyledi.
İl Müdürü AKAT, vatandaşlarımıza gerek İl Müdürlüğümüzde, gerekse ALO 181 hattı vasıtasıyla bir telefon kadar yakın olduğumuzu, İl Müdürlüğümüz çalışma konularında her türlü bilgiye ayrıca www.csb.gov.tr/iller/bilecik adresinden de ulaşabileceklerini bir kez daha belirterek, memnuniyet oranlarından dolayı Bilecik halkına ve güzide basınımızın hassasiyetine teşekkür etti.”