Bilecik Valiliği
Bilecik Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bilecik Valiliği
Bilecik Valiliği
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE HAFTASI HABERLERİ

 
» ’ÇEVRE ORTAK DEĞERDİR’
05 Haziran 2014 Perşembe 17:00
12
14
16
18
 

Sinan ÖNCE

5 Haziran Dünya Çevre Haftası münasebetiyle düzenlenen kutlama programında konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir,bütün dünyanın ortak değerinin çevre olduğuna vurgu yaparak: "Çevre, kişilerin, toplumların, bütün dünyanın sahip olduğu, ortak zenginlik, ortak değerdir." dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Pelitözü Gölpark'ta 5 Haziran Dünya Çevre Haftası münasebetiyle program düzenlendi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlarken protokol konuşmalarıya devam etti.

İlk olarak kürsiye gelerek konuşma yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, Dünya Çevre Gününün tarihçesinden bahsederek, insanlar tarafından çevreye verilen zararlardan örnekler verdi, çevrenin önemine vurgu yaptı.

'Her yaptığımız çalışmada çevreye zarar vermekteyiz'

İl Müdürü Akat konuşmasında şunları dile getirdi: "İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için, hem kendine hem çevresini geliştirmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunması zorunlu. Fakat bunları yaparken de doğaya zarar veriyor olması kaçınılmaz. Bilerek veya bilmeyerek çevreye verdiğimiz zararlar ileride bize hayatımızı devam ettirmeye zorlanabileceğimiz sorunlara neden olacaktır. Hemen hemen her yaptığımız çalışmada çevreye zarar vermekteyiz. En basit olarak günlük ürettiğimiz çöp miktarı.

Ülkemizde günlük 70 bin ton çöp üretmekteyiz. Oysa 10 kg cam atık, 1 kg petrole eş değer, 1 ton kullanılmış kağıt, 17 adet çam ağacına, 1 ton kullanılmış gazete kağıdı 8 adet çam ağacına eş değer durumda. Bir platik doğamızda bin yılda kaybolmakta, bir teneke kutu en az on yılda, çiğnediğimiz bir ciklet en az beş yılda, bir sigara izmariti bile en az iki yılda doğamızda kaybolmakta.

'Alo 181 hattımız ile vatandaşa bir telefon kadar yakınız'

Bu çerçevede çevrenin ne kadar önemli olduğu aşikar. Biz il müdürlüğü olarak çevre bilincini arttırmak için okullarda miniklerimize ve her yaş gurubu insan için hastanelerde sanayilerde besiciler de buna benzer bir çok çeşitli meslek dallarında eğitimler düzenledik, düzenlemeye devam ediyoruz. 24 saat boyunca çevre denetimleri yapabildiğimiz tam donanımlı araçlarımız ile mobil ekipler oluşturduk. Alo 181 hattımız ile vatandaşa bir telefon kadar yakınız.

İçinde yaşadığımız başka bir dünya yok. Çevre bize geçmiş kuşaklardan kalan bir miras değil. Gelecek kuşaklara aktarabileceğimiz bir emanettir. Buna bu gözle bakmak gerekir. Bunun bilinciyle temiz bir çevre temiz bir çevreye sahip Bilecik için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

'Çevre ortak değerdir'

Vali Ahmet Hamdi Nayir ise yaptığı konuşmada bütün dünyanın ortak değerinin çevre olduğuna vurgu yaparak şunları dile getirdi: "Çevre, kişilerin, toplumların, bütün dünyanın sahip olduğu, ortak zenginlik, ortak değerdir. Dolayısıyla bu zenginlikte bu ortak değerde bozulma, bütün dünyayı birlikte etkileyecek bir problem oluşturacaktır. Yine bu konudaki görevler alınacak tedbirlerde kişilerin toplumların bütün dünyanın ortak sorumluluğunda olan hususlardır.

Hava su ve toprak olarak belirleyebileceğimiz varlıkların içinde insan varlığı hayvan varlığı ve bitkisel varlıklardan oluşan çevre içerisindeki bizim günlük yaşamımız ve geleceğimize ait bütün değerler koruma altına alınmak durumda. Şurası bir gerçek, tabiat, doğa yaratılıştan itibaren kendini temiz tutacak şekilde düzenlenmiş. Eğer çevrede bir bozulma varsa mutlaka insan unsurunun tesiri ile oluyor. Günlük çöplerimizle biz kirletiyoruz. Kendi müdehalemizle kirletiyoruz. En güzel koruma müdahaleyi en aza indirmekle olacaktır.

Onun için sevgili gençlerden isteğimiz bu değerlerin farkında olarak bu değerleri koruyucu bilince sahip olarak bugünleri yaşamaları gelecekte bizlerin yerini aldıklarında aynı duyarlılığı aynı sorumluluğu onlarında yerine getirmesi." dedi.

Dereceye girenlere ödülleri verildi

Konuşmaların ardından kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kompozisyon yarışmasında birinci olan Beyza Açıkel ile resim yarışmasında birinci olan Elnur Akkurt'a ödüllerini Vali Ahmet Hamdi Nayir verdi.

Komposizyon yarışmasında ikinci olan Hilal Aslanboğa'ya, şiir dalında ikinci olan Samet Özmen'e ve resim dalında ikinci olan Ahmet Ulusoy'a ise ödüllerini Belediye Başkan Vekili Nihat Can verdi.

Şiir dalında üçüncü olan Nilgün Gümüş ile resim dalında üçüncü olan Mahiye Zehra Oral'a ise ödüllerini İl Jandarma Komutanı Alper Sır verdi.

Çevre andı okundu, yarışmalar yapıldı

Ödül töreninin ardından izci öğrenciler tarafından çevre andı okundu. Toki İlköğretim Okulu halk oyunları gösterileri ile devam eden program öğrenciler arasında çuval ve halat çekme yarışmalarıyla sürdü. Renkli görüntülerin yaşandığı yarışmalarda birinci olan gruplara çeşitli hediyeler verildi. Program daha sonra ikramla son buldu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Coşkuyla Kutlandı
6 Haziran 2014 Cuma 01:51
 

Bilecik'te "Dünya Çevre Günü" nedeniyle Gölpark'ta etkinlik düzenlendi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Pelitözü Gölpark'ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, çevrenin kişilerin, toplumların ve dünyanın sahip olduğu ortak zenginlik ve değer olduğunu belirterek, bu zenginlikte ve ortak kıymette olacak bozulmanın, insanlığı ve dünyayı birlikte etkileyecek bir problem oluşturacağını kaydetti.

Bu konudaki görevlerin ve alınacak tedbirlerin, kişilerin, toplumların ve dünyanın ortak sorumluluğunda olan hususlar olduğunu ifade eden Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Farkındalık oluşturmak amacıyla 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" olarak belirlenmiştir. Yapılacak çalışmalarla, çevrenin öneminin bütün dünyaya ve insanlığa anlatılması istenmiştir. Şurası bir gerçek ki, tabiat ve doğa yaratılıştan itibaren kendini temiz tutacak şekilde düzenlenmiştir. Eğer çevrede bir bozulma varsa mutlaka insan unsurunun tesiriyle oluyor. Kendi müdahalemizle çevreyi kirletiyoruz. En güzel koruma da müdahaleyi en aza indirmekle olacaktır. Çevremizde gördüğümüz güzellik, bizlerin bugün yaşadığımız gibi gelecekteki çocuklarımıza da emanet edebileceğimiz, aktarabileceğimiz bir güzelliktir. Gençlerden isteğimiz, bu değerlerin farkında olarak, bu değerleri koruyucu bilince sahip olarak bugünleri yaşamaları ve gelecekte bizlerin yerini aldıklarında da aynı duyarlılığı, aynı sorumluluğu onların da yerine getirmesidir."

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat da insanoğlunun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, yaşayabilmesi ve hem kendini hem çevresini geliştirilebilmesi için faaliyetlerde bulunması zorunlu olduğunu vurgulayarak, bunu yaparken de doğaya zarar vermesi kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Bilerek veya bilmeyerek, çevreye verilen zararların, ileride hayatı devam ettirmekte zorlanılacak bir dünya bırakacağını belirterek, "Hemen hemen her yaptığımız çalışmada çevreye zarar vermekteyiz. En basit örnek olarak günlük tükettiğimiz malzemelerin atıkları yani çöpler. Ülkemizde günlük 70 bin ton çöp üretmekteyiz. Bu çerçevede çevrenin ne kadar önemli olduğu aşikardır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak çevre bilincini artırmak için okullarda miniklerimize ve her yaş insan grubu için hastaneler, sanayiciler, besiciler gibi çok çeşitli meslek gruplarına eğitimler düzenledik, düzenlemeye devam ediyoruz" dedi.

Edebali İlköğretim Okulu izci grubunun Ulusal Çevre Andı'nı okuması ve Bilecik TOKİ İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından "Okullar atık yağları topluyor doğayı koruyor" projesi kapsamında "Okullar atık yağ toplama" yarışmasında dereceye giren okullara belgeleri verildi.

Tören, "Geri dönüşümün çevreye katkısı" konulu düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere bisiklet verilmesi, öğrenci gruplarının çeşitli yarışmalar düzenlemesiyle sona erdi.
Törene, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, daire müdürleri ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 

_2523.jpeg
_2524.jpeg
 
 
_2525.jpeg
_2526.jpeg

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 BİLECİKOLAY

 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Bilecik'te "Dünya Çevre Günü" münasebetiyle Gölpark'ta etkinlik düzenlendi.
Bu haber 2014-06-05 15:54:08 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.
 
 

Bilecik'te "Dünya Çevre Günü" münasebetiyle Gölpark'ta etkinlik düzenlendi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Pelitözü Gölpark'ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, çevrenin kişilerin, toplumların ve dünyanın sahip olduğu ortak zenginlik ve değer olduğunu belirtti. Nayir, “Farkındalık oluşturmak amacıyla 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" olarak belirlenmiştir. Yapılacak çalışmalarla, çevrenin öneminin bütün dünyaya ve insanlığa anlatılması istenmiştir. Şurası bir gerçek ki, tabiat ve doğa yaratılıştan itibaren kendini temiz tutacak şekilde düzenlenmiştir. Eğer çevrede bir bozulma varsa mutlaka insan unsurunun tesiriyle oluyor. Kendi müdahalemizle çevreyi kirletiyoruz. En güzel koruma da müdahaleyi en aza indirmekle olacaktır. Çevremizde gördüğümüz güzellik, bizlerin bugün yaşadığımız gibi gelecekteki çocuklarımıza da emanet edebileceğimiz, aktarabileceğimiz bir güzelliktir. Gençlerden isteğimiz, bu değerlerin farkında olarak, bu değerleri koruyucu bilince sahip olarak bugünleri yaşamaları ve gelecekte bizlerin yerini aldıklarında da aynı duyarlılığı, aynı sorumluluğu onların da yerine getirmesidir” dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat da insanoğlunun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, yaşayabilmesi ve hem kendini hem çevresini geliştirilebilmesi için faaliyetlerde bulunması zorunlu olduğunu, bunu yaparken de doğaya zarar vermesi kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Akat, “Bilerek veya bilmeyerek, çevreye verilen zararların, ileride hayatı devam ettirmekte zorlanılacak bir dünya bırakacağız. Hemen hemen her yaptığımız çalışmada çevreye zarar vermekteyiz. En basit örnek olarak günlük tükettiğimiz malzemelerin atıkları yani çöpler. Ülkemizde günlük 70 bin ton çöp üretmekteyiz. Bu çerçevede çevrenin ne kadar önemli olduğu aşikardır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak çevre bilincini artırmak için okullarda miniklerimize ve her yaş insan grubu için hastaneler, sanayiciler, besiciler gibi çok çeşitli meslek gruplarına eğitimler düzenledik, düzenlemeye devam ediyoruz" dedi.

Tören, "Geri dönüşümün çevreye katkısı" konulu düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere bisiklet verilmesi, öğrenci gruplarının çeşitli yarışmalar düzenlemesiyle sona erdi.

Törene, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, daire müdürleri ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.